Domów i Mieszkań

Zakres ubezpieczenia mieszkań, domów jest zróżnicowany w produktach wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Zwróć uwagę przed podpisaniem umowy na poszczególne ryzyka i zdarzenia:

  • Podstawowym zakresem ubezpieczenia w tego typu polisach jest ubezpieczanie od ognia, pożaru i innych zdarzeń losowych. Ale te „inne zdarzenia losowe” nie są zawsze takie same.
  • Huragan huraganowi nierówny – jego niszczycielska siła musi wynosić od 17,5 aż do 25 m/s i wyrządzać masowe szkody, by towarzystwo ubezpieczeniowe uznało nasze roszczenie.
  • Nie zawsze ogień wyrządza największe szkody podczas pożaru? Równie niszczycielska potrafi być akcja ratownicza, dym, sadza, a ubezpieczyciele nie zawsze włączają te ryzyka do pakietu standardowego. Czasami trzeba wykupić tego typu ochronę jako opcję dodatkową, a czasami taka opcja nie została w ogóle przewidziana.
  • Powódź – nie jest to zalanie, tylko oddzielne ryzyko i to rzadko włączane do standardowego pakietu ubezpieczyciela.
  • Podobna zasada panuje przy uderzeniu pioruna, nie łudźmy się, że uzyskamy odszkodowanie, gdy w okolicy była burza, a nam spalił się komputer. Tutaj przewiduje się pokrycie strat wyłącznie za bezpośrednie oddziaływanie wyładowania elektrycznego na ubezpieczony przedmiot (czyli, gdy piorun uderzy bezpośrednio na przykład w nasz dom). Aby chronić sprzęt elektroniczny, koniecznie uwzględnijmy ryzyko przepięcia.
  • Osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych powinny zastanowić się czy w ich polisie uwzględniono ryzyko upadku drzewa. Mieszkańcy Karpacza czy Zakopanego najlepiej wiedzą jak udręczone wiatrem drzewa potrafią łamać się jak zapałki.
  • Wiele towarzystw oferuje opcję ubezpieczenia od wandalizmu czy dewastacji, jednak – jak można się przekonać – mało, który chce zwrócić nam koszty usuwania zniszczeń będących plagą dużych miast – czyli graffiti.

Podpisując umowę pamiętaj jeszcze o kilku detalach:

  1. opłać składkę w wyznaczonym na polisie terminie,
  2. zbieraj rachunki i faktury, lub chociaż karty gwarancyjne (nawet zdjęcia), które w sytuacji kradzieży będą podstawą do odszkodowania;
  3. zamykaj drzwi i okna, aby uniemożliwić wejście złodziejowi. Podstawą wypłacenia roszczenia są ślady włamania.
  4. po kradzieży nie sprzątaj po złodzieju, wezwij niezwłocznie policję,
  5. podobnie po zalaniu lub pożarze, należy powiadomić ubezpieczyciela, a do czasu jego przybycia zadbać o to by szkody się nie powiększały
  6. Stwórz listę przedmiotów, najlepiej na początku podpisania umowy, w razie zdarzenia nie musisz zastanawiać się nad stratami, będąc w stresie o wielu cennych przedmiotach możesz nie pamiętać.